Patříte mezi alergiky? Kupujte šperky se zvýšenou opatrností! Zčervenání pokožky, ekzému, nesnesitelnému svědění i zarudlým puchýřkům se snadno vyhnete. Musíte ale vědět, které kovy jsou pro vás! Zapomeňte na pouťové cetky a do klenotnictví vyrazte s větším obnosem!
Přestože nejste těžcí alergici, může se vám lehko stát, že si nasadíte nové náušnice a už za pár hodin cítíte svědění, lehké pálení a ucho kolem dírky je viditelně zarudlé. Nebo se vám můžou objevit zčervenalé fleky i vyrážka na pokožce pod náhrdelníkem, na zápěstí pod náramkem, nebo vás bude nepříjemně svědit prst s prstýnkem, a dokonce se pod ním začne loupat kůže. To je jasná známka toho, že máte alergii na nějaký šperkařský kov. Obvykle se objeví 12-48 hodin po nasazení šperku. Pokud nějaký t těchto projevů na sobě pocítíte, je jasné, že nepatříte k těm, kteří můžou nosit prstýnky z pouti nebo náušnice nejasného původu ze stánku za pár korun. Výběru šperku tedy budete muset věnovat aspoň trochu pozornosti a volit z těch dražších kategoriích šperky z ušlechtilých nealergických kovů - nic se neděje, nejste v tom sami.
KTERÝ KOV JE PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍ?
Největším alergenem v příměsi kovů je nikl. Proto je třeba si dávat pozor např. i na nerezovou ocel, která bývá často uváděna jako nealergický kov, protože i ta má v sobě niklovou příměs. Mosazným šperkům a šperkům z růžového zlata byste se měli vyhýbat, pokud trpíte alergií na měď. Jestli šperky v sobě obsahují mosaz, nemusíte poznat na první pohled. Prodávají se často pozlacené nebo postříbřené. Zato když je navlečete, kůže pod nimi zezelená. V tom případě víte, na čem jste.
Pokud máte alergii na nějaký kov, smiřte se s tím, že vaše klenotnice patrně nebude přetékat nejrůznějšími šperky za pár korun a nebude vypadat jak pohádkový poklad. Budete muset investovat jednou za čas do kvalitního dražšího šperku. O to víc radosti vám ale přinese.